Charity Pot -kohde: Ukrainalaisten Yhdistys Suomessa ry

1.8.22-30.11.22 välisenä aikana myytyjen Charity Pot –tuotteiden tuotot lahjoitetaan Ukrainalaisten Yhdistys Suomessa ry:lle! Linkistä pääset tutustumaan Charity Pot -hankkeeseen paremmin.

Ukrainalaisten yhdistys Suomessa ry. (UYS) on perustettu Helsingissä vuonna 1997 ja sen tavoitteita ovat Suomessa asuvien ukrainalaisten yhdistyminen ja edustaminen, ukrainalaisen kulttuurin saavutusten säilyttäminen ja Ukrainan tunnetuksi tekeminen laajalle yhteisölle.

UYS:in tehtävä

UYS järjestää monipuolista toimintaa ukrainalaisten yhteisöjen ja kumppanuusorganisaatioiden välillä ympäri Suomea. Kun Venäjän sota Ukrainaa vastaan kärjistyi helmikuussa 2022, ukrainalaisten määrä Suomessa nousi noin kuudesta tuhannesta yli kahteenkymmeneenkuuteentuhanteen henkilöön. Sodan seurauksena Suomeen saapuneista suurin osa on asettunut pääkaupunkiseudulle. On sanomattakin selvää, että avun tarjoaminen Ukrainalle sekä ukrainalaisille on tällä hetkellä tärkeämpää ja merkittävämpää kuin koskaan aiemmin.

"Avustuksella toivomme voivamme varmistaa vapaaehtoistyöntekijöiden voimin aloitetun avustustoiminnan jatkuvuuden vähintään vuoden 2022 loppuun ja laajentaa toimintaa vastaamaan kovaan kysyntään" kertoo Inna Manko, yhdistyksen hallituksen jäsen.

Yhdistyksen ukrainalaisille suunnattu avustustoiminta koostuu kolmesta päätoimintamuodosta, joista kukin toiminto vastaa todettuun tarpeeseen. 

Avustustyön muodot ovat:

1. Humanitaarisen avun tarjoaminen autaukrainaa.fi-palvelun avulla

2. Maahansaapuville ukrainalaisille tarkoitettu ainutlaatuinen neuvontapalvelu ja apukeskus (Help Center for Ukrainians). Palvelu toimii viranomaisten ja vastaanottokeskusten suosittelemana ensisijaisena yhteydenottopisteenä Suomeen saapuville ukrainalaisille pakolaisille, jotta he saavat tarvitsemaansa viranomaisinformaatiota Suomeen asettumisesta sekä kipeästi tarvitsemiaan henkilökohtaisia tarvikkeita 

3. Yhteisötalo (Ukrainian Center), joka edistää Suomeen saapuneita ukrainalaisia suomalaiseen yhteiskuntaan integroitumisessa. Ukrainian Center tarjoaa sosiaalista verkostoa ja vertaistukea sekä kehittää mahdollisuuksia työnhakuun seminaareilla ja työllistymistyöryhmän avulla, joka toteuttaa ja koordinoi eri tahojen kanssa tehtävää työllistymiseen tähtäävää yhteistyötä.

Charity Pot -tuotteiden veroton tuotto menee syksyn aikana UYS:lle, joka sen sijaan käyttää lahjoituksen tarjoamalla apua:

- sairaaloiden ja kenttäsairaaloiden tarpeisiin Ukrainassa eli lääkkeiden, välineiden ja sairaalalaitteiden hankintaan Venäjän sotatoimien uhrien auttamiseksi Ukrainan alueella
- siviiliväestölle, jolloin tarkoituksena on auttaa Venäjän sotatoimien siviiliuhreja Ukrainan alueella – pääasiassa alaikäisiä lapsia

Alla olevasta linkistä pääset tutustumaan yhdistykseen entistä paremmin:

Klikkaa tästä!

Suosituimmat haut

Ostoskorisi on tyhjä

Oma tili

Ostoskoriin käytetyt lahjakortit

Suodata tuotteita